2022 Fall World Think Cup Winners Announced!

  • 1. Grade 1 Individual Winners
    Top 10:
    Simon Z | Luna L | Olivia M | James Z | Frank Y | Ethan Y | Irenee Y | Arthur L | Esmee Y | Skye S | Charlie T | Joshua H | Kerry X | Rex M

    Top 30%:
    Jaeden L | Nathan Y | Vivienne Y | Olivia Z | Sheldon S | Mia Z | Aiden Z | Austin L | Allan Y | Jimmy F | Ma E | Emma W | Lisa L | Aiden L | Julie J | Alisa T | Jeremy L | Jeremy W | Eric O | Matthew P | Emilia L | Sophie C | Quintin L | Byron W | Winston L | Alex Y | Audrey G | Allen Z | Elaine W | Aidan Y | Shenze X | Leyan W | Martin W | Feifan W | Yiming G | Amy Q | Chloe L | Olivia W | Felix Z | Charlotte M | Luna L | Rongcheng L | Alecsander C | Iris D | Odin W | Rebecca L | Luna L | Henry W | Eric Z | Jasper X | Jasper O | Ellie G | Daniel Y
  • 2. Grade 2 Individual Winners
    Top 10:
    Royee R | Cindy A | Timi X | Amber Z | Rita Y | Alvin G | Henry Z | Ryan W | Emma Z | Charlotte J | Kimmie L | Oliver L | Jayden T

    Top 30%:
    Athena Z | Nolan C | Aaron C | Ethan H | Chunhui X | Amber X | Alvin W | Claire H | Kayla S | Carson T | Hyden Z | Alyssa S | Victoria W | Grace L | Henry W | Riv S | Edwin Z | Leonardo H | Miles J | Claire Z | Ella Q | Gilbert G | Khaleesi Z | Jayden G | William Y | Leslie W | Clara C | Evan K | Sherry X | Daniel W | Terry X | Adrian Z | Geoffrey D | Yanchu D | Lina L | Adele L | Ethan Z | Angela G | Alan D | Vihaan S | Stephen H | Lydia Z | Richard W | Larry W | Jason L | Eric X | Agnes Z | Oscar H | Lucas Z | Douglas Z | Alex W | Ryan W | Alan G | Emma Z | Emma W | Albert S | Derek L | Alan L | Siyuan Q | Owen Z | Nathan T | Edward X | Rebecca X | Lili W | James X | Chenxing L | Keita H | Andrew G | Minle L | Alexander Z | Emma C
  • 3. Grade 3 Individual Winners
    Top 10:
    Brian H | Di W | Hengrui Z | Brenda B | Lauren L | Nathan O | Marshall H | Kyle T | Kathy Z | Jasper W | Jiahe W

    Top 30%:
    Jensen L | Hanchen L | Ethan C | Bowen Y | Eason L | Robby Q | Michael L | Wen L | Ruichen H | Arthur C | Declan T | Arthur Y | Ethan C | Edward H | Zerui C | Li C | Claire C | Myles Z | Ethan W | Wu L | Alan Z | Jayden C | Marvin H | Eric C | Steven H | Raymond J | Brian G | Xianhao N | Michael Z | Derrick P | Iris L | Douglas Z | Yu Z | Shinler D | Stephen S | Brett L | Eric Z | Mason F | Raymond G | Alex P | Adrian W | Arnaud G | Vincent M | Chloe C | Chenyang Y | Helen L | Vincent Y | Aiden J | Kai Z | Bokai Y | Allan H | Qianmu X | Vincent D | Zhengyou D | Grace L | Athan T | Daniel H | Gavin L | Emily Z | Lola M | Zach C | Eli L | Gavin D | Nick Z | Austin C | Jayden W | Ziqian G | Lingjun W | Aiden C
  • 4. Grade 4 Individual Winners
    Top 10:
    Vincent H | Aiden Y | Joel S | Caroline Y | Colin Q | Bryan Z | Kyla H | Zoe L | Cynthia L | Jessica Y | Tiffany H | Yining W | Sebastian L

    Top 30%:
    Nathaniel Z | Eric S | Jaylen W | Jimmy F | Luke Z | Peilin L | Bingqian W | Lindsay T | Ryan Q | Brandon Y | Qiaochu L | Yankai W | Noah L | Ray W | Sunny Z | Oliver S | Maxim S | Aiden X | Aaron G | Luca L | Alfred S | Lingxi C | Justin Y | Matthew W | Andrew M | Julia L | Zichen X | Ada Z | Bill W | Michael W | Bowen Y | Chen D | Henry H | Albert W | Justin X | Lucas S | Jason H | Derek L | Olivia X | Siyang S | Tiffany J | William M
  • 5. Grade 5 Individual Winners
    Top 10:
    Dylan W | Wei H | Nuo C | Matthew W | Yiheng Y | Zale Z | Derrick C | Yichen W | Zixiang L | Jeremy Z | Arthur C | Siqi W

    Top 30%:
    Zelong Y | Chuck H | Joshua L | Oliver S | Max W | Claire Q | Connie A | David M | Franklin S | Jay Z | Qianhe C | Moxi Z | Adam Z | Beiling Z | Grace F | Aaron W | Houwen W | Natalie J | Irvin J | Daniel L | Carter L | Ava L | Astin Z | Ella C | Nolan H | Landon L | Cindy L | Jingxuan B | Joshua W | Ethan T | Kevin O | Han E | Sophia C | Yiyang L | Sherlock Z | Lilian W
  • 6. Grade 6 Individual Winners
    Top 10:
    Yuewei H | Youran J | Wu W | Kenneth S | Wan Z | Zimou Z | Jonathan Y | Jonathan J | Kaiyuan M | Jiujiu W | Sun L

    Top 30%:
    Hanru Z | Elaine G | Brian L | Hannah G | Bruce S | Allen N | Minglang L | Zhoulei H | Max L | Xiaoyi G | Eric S | Dylan H | Zexu L | Judy Z | Victor G | Ruozhen M | Frank X | Chris S | Brianna S | Astin Z | Gavin S | Sophia T | Ethan Z | Wang X | Alison L
  • 7. Top Individual Winners Representing the US Team Advancing to the Worldwide WTC


    Grade 1: Simon Zou | Olivia Ma | Esmee Yuan | Arthur Li | Kerry Xie | Charlie Tan | Skye Sun | Joshua Hu | Austin Li | Sheldon Shi

    Grade 2: Jayden Tan | Ryan Wen | Kimmie Liu | Charlotte Jiang | Cindy Ai | Alvin Gao | Timi Xiong | Rita Yuan | Amber Zhou | Oliver Luxing

    Grade 3: Brian Hii | Roger Wu | Hengrui Zhang | Marshall Huang | Jasper Wan | Kyle Tan | Jiahe Wang | Brenda Bai | Lauren Li | Katherine Zhuang

    Grade 4: Vincent Huang | Aiden Yan | Colin Qiu | Bryan Zhang | Caroline Yuan | Joel Sun | Kyla Huang | Yining Wang | Zoe Li | Jessica Yu

    Grade 5: Wei Huang | Dylan Wang | Nuo Cheng | Matthew Wang | Yiheng Ying | Yichen Wu | Zixiang Ling | Zale Zhang | Derrick Chen | Jeremy Zhang

    Grade 6: Kenneth Sun | Kaiyuan Mao | Jonathan Yu | Jonathan Judson | Zimou Zhang | Elaine Gu | Hanru Zhang | Max Li | Bruce Shu | Dylan Handy
  • 8. Winning Teams (participated as a group)
    1. BASIS Silicon Valley Lower School(E.H, C.L, A.H, Q.X, Z.D)
    2. Stone Ranch Elementary School(I.L, F.Z, T.C, J.C, H.L)
    3. Pinewood School(Y.D, O.M, E.S, A, L)
    4. John F. Kennedy Middle School(B.C, J.Z, E.Z, L.J, B.S)
    5. Odle Middle School(Z.L, K.M, V.C, S.W, K.Y)
    6. BASIS Independent Bellevue(M.L, K.T, A.Y, M.K, C.S)
    7. Somerset Elementary School(A.P, A.C, L.F, E.L, G.D)
    8. The Harker School(J.Z, S.Z, M.Z, O.S, J.L)
    9. BASIS Independent Bellevue(Y.Z, W.M, D.Z, A.L, A.Z)
    10. Medina Elementary School (L.S, L.W, J.G, O.L, R.Z)
    10. The Harker School (A.G, L.X, A.D, R.L, R.X)
    10. BASIS Independent Bellevue (H.Y, J.X, G.L, W.J, R.R)
    10. BASIS Independent Bellevue (S.T, Z.J, R.Z, A.Y, K.T)